May 6, 2016 at 10:15am

Millikin students recognized at Honors Convocation

On April 28, Millikin University honored students and faculty members during the 2016 Distinguished Faculty Lecture and Honors Convocation. The event is a time when the Millikin community comes together to celebrate earnest scholarship, dedicated inquiry and Performance Learning. 

Over 80 endowed awards were presented, many of which were established over the past 100 years as a way to remember the Millikin students, faculty, staff and friends who have left a lasting impression upon the University community.

This year's Distinguished Faculty Lecture was presented by Dr. Michael Luxner, professor of music and director of the Millikin-Decatur Symphony Orchestra. Dr. Luxner's address was titled "That Iron String: Self-Reliance and the Life of the Mind."

Congratulations to all the honorees.

Honors Convocation

COLLEGE OF ARTS AND SCIENCES

Behavioral Science Award – Ramey M. Sola, from Champaign, Ill.

Henry F. Gromoll Service Award – Steven G. Greathouse, from Seymour, Ind.

Biology Honors Award – Jessica Brinegar, from Decatur, Ill., and Jenna M. Farquhar, from Ledyard, Conn.

Dr. Neil Baird Biology Lab Assistant Award – Adam G. Falasz, from Bloomington, Ill., and Emily J. Talbott, from Champaign, Ill.

Clyde Dennis Award – Aaron M. Fleming, from Lovington, Ill., Kelsey J. Going, from Butler, Ill., and Sarah E. Hickey, from Highland, Ill.

George and Rick Glasscock Memorial Biology Award – Jessica M. Kerr, from Saint Johns, Fla.

John and Ula Leighty Research Award – Ashely N. Hackl, from Dalton City, Ill., Tanner J. Holmes, from Decatur, Morgan N. Kincheloe, from Lincoln, Ill., Sarah M. Simms, from Decatur and Daniel P. Sinclair, from Peoria, Ill.

Alpha Epsilon Delta Award – Kayla A. Bryant, from New Lenox, Ill., and Jenna M. Farquhar.

American Chemical Society Award in Analytical Chemistry – Austyn E. Krueger, from Vandalia, Ill.

American Institute of Chemists Award – Rayce A. Frey, from Decatur.

Chemical Rubber Company Prize – Selby T. Jakachira, of Harare, Zimbabwe.

Dr. and Mrs. William F. Henderson Prize – Rayce A. Frey, Cherese Hamp, from Chicago, Ill., Austyn E. Krueger and Ariel D. Spengler, from Stonington, Ill.

Carl and Lucile Weatherbee Chemistry Award – Monzolesso J. Bagah-Kognagba, from Merrillville, Ind., Kayla A. Bryant and Adam G. Falasz.

Carl and Lucile Weatherbee Graduate Studies Award – Peter E. Piers, from Hoffman Estates, Ill.

Dr. Everett J. Brown Prize – Eric S. Shafer, from Springfield, Ill., and Tyankhes L. White, from Decatur.

Dr. and Mrs. W.J. Darby Prize – Rachel L. Breault, from Saint Anne, Ill., Makenzie L. Finks, from Taylorville, Ill., and Katie A. Szajkovics, from Hudson, Fla.

Dr. Grace Patten Conant Writing Award (For literary creation) – Abigail J. Wieser, from Kewanee, Ill.

Dr. Grace Patten Conant Writing Award (For literary interpretation) – Alexa M. Duncan, from Oakley, Ill., and Matthew D. Gremo, from Decatur.

Dr. Grace Patten Conant English Department Award – Jacob M. Hall, from Decatur.

Dr. Grace Patten Conant Society Achievement Award – Ryle A. Frey, from Decatur, Matthew D. Gremo, Emma P. Hoyer, from Champaign, Ill., and Brittany R. Larsen, from Maple Park, Ill.

Outstanding Journalism Award – Caitlin E. Husted, from Germantown Hills, Ill.

Dr. J. Graham Provan History Award – Emily D. Crutchfield, from Morton, Ill., and Jazmin C. Wilkerson, from Decatur.

Albert T. Mills Prize – Austin D. Jesse, from Decatur.

John E. Vrooman History Prize – Emily A. Wunnenberg, from O’Fallon, Mo.

Sigrid A. Stottrup History Award – Taylor R. Hagerdorn, from Tremont, Ill.

Mathematics and Computer Science Award – Jonathon P. Spaw, from Lake in the Hills, Ill.

Linda Weatherbee Mathematics Award – Juste Nyirimana, from Kigali, Rwanda.

Modern Languages Linguistic Excellence Award – Estefany Rosiles, from Chicago.

Modern Languages Literary Criticism Prize – Francisco J. Gama, from Aurora, Ill.

Margaret Burkhardt Johnson Modern Language Excellence Award – Kathleen A. Wrigley, from Decatur.

Thomas W. and Mary R. Adney Memorial Award – Jennifer C. Zima, from Greenfield, Wis.

Dr. Robert McIntire Political Science Award – Abby A. Beaty, from Nokomis, Ill., and Courtney M. Woelfel, from Jerseyville, Ill.

T.W. Samuels Award – Abby A. Beaty.

Outstanding Political Science Major Award – Jared L. Rixstine, from Washington, Ill.

Alice Ambrose Lazerowitz Philosophy Award – Courtney C. Burress, from Marseilles, Ill.

Rev. Robert S. and Doris Stewart Prize in Religion – Courtney C. Burress, Crystal A. Prusek, Bartlett, Ill., and Eric D. Smull, from Moweaqua, Ill.

Outstanding Physics Award – Austin J. Evans, from Dubois, Pa.

Honors Convocation

COLLEGE OF FINE ARTS

Pi Kappa Lambda Outstanding Senior Award – Abigail J. Karnes, from Liberty, Mo., Phillip R. Lopez, from Avon, Ill., and Jared L. Rixstine.

Presser Scholarship – Grey S. Taxon, from Plainfield, Ill.

Alice Herren Ayars Award – Christina E. Cummins, from Decatur, and Kyle A. Johnson, from Hanover Park, Ill.

Wilna Moffett Award – Brock B. Gwaltney, from Jacksonville, Ill., and Jared L. Rixstine.

Mary B. Merris Award – Abigail J. Karnes and Phillip R. Lopez.

Winifred St. Clair Minturn Award – Adam D. Wissman, from Pekin, Ill.

William Eichenauer Guitar Award – Michael N. Guerra, from Crystal Lake, Ill., and Adam D. Wissman.

Thomas A. Johnson Memorial Award – John P. Robinson, from Bloomington, Ill.

Dr. Russell Tiede Honors Award – Christian S. Wilkey, from Savoy, Ill.

Dr. Maria Klott Memorial Award – Mary M. McCormack, from Woodstock, Ill.

Handler Award for Excellence, Bachelor of Arts in Music – Courtney C. Burress and Jacqueline Dumitrescu, from Huntersville, N.C.

Joan and Melvin Grabowski Memorial Award – Wyatt L. Burton, from Decatur, and Therese A. O’Shaughnessy, from Oswego, Ill.

Dr. L.C. McNabb Memorial Award – Alexis D. DeSollar, from Beardstown, Ill., and Morgan A. Oliver, from Thompsons Station, Tenn.

Michelle Chartier Memorial Award – Keila Y. Hamed-Ramos, from Akron, Ohio, and Ryan C. Lacy, from Naperville, Ill.

Kathryn Paige Torp Memorial Award – Jenna L. Mondry, from Tinley Park, Ill.

Ron Smith Award in Musical Theatre – Lexis N. Danca, from Crystal Lake, Ill.

J. Ben Wand Prize – Joseph J. Bezenek, from Sioux Falls, S.D., and Ryan R. Hickey, from Galesburg, Ill.

Marvin Klaven Art Award – Carly R. Conway, from Oreana, Ill., and Emma C. Morrison, from Forsyth, Ill.

David S. Monroe Art Award – Danna M. Herbach, from Wheaton, Ill., Sarah H. Suits, from Loami, Ill., Shelby A. Truax, from Sherman, Ill., and Hunter S. Wenstrom, from Durand, Ill.

Dorothy Sellers Art Award – Madison J. Ciaccio, from Mahomet, Ill., Michael K. Holmberg, from Decatur, Michelle D. Holsapple, from Oreana, Meghan N. Miller, from Morris, Ill., Taryn N. Pepping, from Eldridge, Iowa, Kathryn F. Scarim, from Palos Park, Ill., and Natalie T. Zelman, from Naperville, Ill.

Honors Convocation

COLLEGE OF PROFESSIONAL STUDIES

The Barbara and Robert Byrkit Award – Summer L. Hemphill, from Chicago, and Jacquelynn N. Ruot, from Niantic, Ill.

Dr. Jerald Hunt and Dr. Darlene Hoffman Award – Sydni D. Good, from Clinton, Ill.

The Smith/Orlandini Book Award – Meagan M. Booth, from West Dundee, Ill., and Sarah L. Bradley, from Decatur.

Walter Witt Award – Austin G. Brummett, from Lincoln, Ill., Deionnte M. Honorable, from Decatur, Gavin A. Kitson, from Decatur and Justice N. Miller, from Alsip, Ill.

Alpha Tau Delta Honorarium Award – Haley B. Rediger, from Yorkville, Ill.

Decatur Memorial Hospital R.H. Cleland R.N. Award – Codi N. Gramlich, from Highland, Ill.

James Millikin Theory and Practice of Nursing Award – Emily R. Love, from Mattoon, Ill., and William J. Shepherd, from Red Bud, Ill.

Dorotha F. Dean Nursing Award – Alyssa P. Saklak, from Schaumburg, Ill.

The Dr. Mary D. Shanks & Dr. Linda K. Niedringhaus Excellence in Nursing Leadership Award – Lauren E. Horve, from Forsyth, Ill.

Honors Convocation

TABOR SCHOOL OF BUSINESS

Glen R. Smith Award – Deborah A. Vogel, from Springfield, Ill.

Smith/Quigle Family Award – Margaret H. Nowak, from Fort Wayne, Ind.

John H. Crocker Memorial Award – Ketyra M. Taylor, from Cary, Ill.

Margaret Sparks Award – Jocelyn S. Hernandez, from Des Plaines, Ill.

Linda Weatherbee Human Resource Management Award – Haley A. Hogenkamp, from Celina, Ohio.

Paul R. Winn Memorial Achievement Award – Amanda M. Lee, from Lockport, Ill., and Jeremy D. Maxwell, from Heyworth, Ill.

Honors Convocation

UNIVERSITY AWARDS

Alpha Lambda Delta Senior Book Award – Adam G. Falasz.

The JoAnne Trow Award – Madeline A. Moylan, from Breese, Ill.

The Sigma Alpha Epsilon, Illinois Delta Chapter Award of Excellence – Cory R. Arnold, from Raleigh, N.C., James S. Branham, from Miamisburg, Ohio, Nicholas R. Gaines, from Aurora, Ill., Francisco J. Gama and Kyle A. Johnson.

The Millikin University Greek Five Star Chapter Award – Delta, Delta, Delta.

C.W. Barnes Memorial Award – Sarah L. Bradley.

Parent & Family Association Achievement Awards – Valina Hoang, from Chicago, Alexander S. Tueth, from Decatur, Deion C. Corley, from St. Louis, Mo., and Lavante R. Smith, from Belleville, Ill.

Major Thomas G. Storey Citizenship Award – Kayla L. Foster, from St. Louis, Mo.

Dr. Jere C. Mickel Human Relations Award – Joshua X. Miller, from Flossmoor, Ill.

Daniel J. and Elinor Gage Student Activities Award – Taylor B. Wilson, from Decatur.

Helen Moffett Russell Community Service Award – Deborah A. Vogel.

Eshelman Family Award – Abigail J. Karnes and Jared L. Rixstine.

Dr. Jan Devore Award for Excellence in Contributions to Campus Life – Trevor L. May, from Dundas, Ill.

Dr. J. Roger Miller Leadership Award – Adam G. Falasz.

Alpha Lambda Delta Outstanding Teaching Award – Dr. Judy Parrish, Millikin professor of biology.

Dr. Ralph A. Czerwinski Teaching Excellence and Campus Leadership Award – Dr. Ngozi Onuora, Millikin assistant professor of education.

Scovill Prizes – Emma P. Hoyer, from Champaign, Ill., Grey S. Taxon, Katharine Strompolis, from Decatur, Christina E. Cummins, Cassidy I. Kingery, from Heyworth, Ill., Haley A. Hogenkamp, Kathryn Stromsland, from Gillespie, Ill., and Philip J. Ganley, from Decatur.